Erfgoed Leiden en omstreken

Info

Lunchlezingen 'Lichaam en Geest' in het Gravensteen

Het draagt ons door het leven heen en komt in alle vormen en maten: ons lichaam. Het brengt plezier en kracht, het schenkt nieuw leven, maar het is ook een bron van ziekte, schaamte of ongeluk. En hoewel ideeën erover door de eeuwen heen zijn veranderd, is de rol die het lichaam speelt onverminderd groot gebleven. Het thema van de Maand van de Geschiedenis is dit jaar 'Lichaam en Geest'. Erfgoed Leiden en Omstreken organiseert daarom op elke woensdag in oktober een passende lunchlezing in het Gravensteen.

Het Gravensteen is als historisch centrum van misdaad en straf een bijzonder geschikte locatie voor deze lezingen. We vonden drie bijzondere sprekers die hun kennis met ons willen delen. Daarnaast is er in de herfstvakantie een speciale kinderlezing (ook leuk voor (groot)ouders). Neem je lunch mee en kom luisteren. Koffie en thee staan klaar!

Het programma

7 oktober - Cecile aan de Stegge - De directeuren van de psychiatrische instellingen Endegeest, Voorgeest en Rijngeest tijdens WO2

14 oktober - Bart Grob - Wie ben ik? Lichaam en geest door de tijd

21 oktober - Susan Suèr - Kinderen in het Gravensteen (kinderlezing)

28 oktober - Marian Weevers - Vrouwen in de Rijkswerkinrichting

Tijd en locatie

Van 12.00 - 13.00 uur (inloop 11.45 uur) in de Schepenkamer Gravensteen, Pieterskerkhof 6 Leiden (let op: de ruimte is helaas niet rolstoeltoegankelijk). 

Toegang gratis, maar aanmelden gewenst o.v.v. welke lezing(en) je graag bijwoont. 

Over de sprekers

Cecile aan de Stegge is ervaren verpleegkundige met een afgeronde academische opleiding in de westerse wijsbegeerte. In maart 2012 is zij gepromoveerd op de geschiedenis van het (psychiatrisch) verpleegkundig beroep in Nederland. Zij heeft onder andere onderzoek gedaan naar de deportaties van joden uit Nederlandse psychiatrische instellingen.

Bart Grob is conservator bij Rijksmuseum Boerhaave. Hij studeerde biologie in Utrecht. Na zijn afstuderen deed hij als onderzoeksassistent onderzoek naar de geschiedenis van de cardiologie in Nederland aan het VUMC in Amsterdam. Zijn grootste interesses liggen in het opzetten van nationale en internationale samenwerkingsprojecten, innovatieve technologie in musea en het voor een zo groot mogelijk publiek toegankelijk maken van collecties.

Marian Weevers is historicus. Zij promoveerde op vrouwen en de rijkswerkinrichtingen in Nederland van 1886 tot 1934. Marian werkte in advisering, project- en programmamanagement bij verschillende gemeenten op onder andere de volgende beleidsterreinen: wonen, gezondheid, maatschappelijke opvang, verslavingszorg, OGGZ, onderwijs, economie en arbeidsmarkt.

Susan Suèr is projectleider educatie bij Erfgoed Leiden en Omstreken. Zij studeerde kunstgeschiedenis en publieksgeschiedenis en doet in haar vrije tijd onderzoek naar de cipierster van het Gravensteen rond 1700.


Een waanzinnige vrouw als zinnebeeld van het Sint Catharine- en het Sint Elisabeth Gasthuis. Uit de collectie van Erfgoed Leiden en Omstreken (PV_PV35611, uitsnede). 

kaart